- Kategória: Archívum »
- 2008. október - 4. évfolyam, 4. szám
A tartalomból
Prugberger Tamás cikkében feltárja annak hátterét, hogy miért válik egyre gyakoribbá az elvileg kitörési pontot jelentő gyümölcsterjesztésben dolgozók kétségbeesett akciója, a blokád vagy a termékek utcákra való kiöntése. Arra is felhívja a figyelmet, hogy az EU keretében is lenne mód – ha erre szándék is lenne – a magyar termékek nagyobb megbecsülésére.
A magyar gazdaság energiaellátásának egyik kulcskérdése, hogy hogyan csökkenthető a fosszilis energiahordozók részesedése a teljes energiafelhasználáson belül? Rózsás Tamás írásában többek között a „kényesnek” tekintett nukleáris energia mellett is kiáll, és hangsúlyozza: egyre kevesebb az időnk az elkerülhetetlen döntések meghozatalához.
A közelmúltban kapott nyilvánosságot a Transparency International legújabb felmérése a korrupciós helyzetről, amely szerint Magyarország megítélése tovább romlott. Sebestyén Tibor bizonyítja: a politikai és a köznapi korrupció ugyan egyaránt nő, de az előbbi jelentősége és károkozása a sokszorosa az utóbbinak.
Egy tanulmánykötet kapcsán Boros Anita és Lentner Csaba megfogalmazzák: melyek a magyar pénzügypolitikával kapcsolatos legfontosabb követelmények?
Milyen változtatási lépések tennék reálisabbá a magyar választási rendszert? Nowinszky László cikkében a lista sorrendjének változtatási lehetőségét, a töredékszavazatok sorsának újraszabályozását, valamint a második kamara szükségességét javasolja.
Hamvas Béla filozófiai örökségének nyomdokain haladva Pethő Bertalan a „létrontás-létépítés” jelentésmezőit elemzi. Felhívva a figyelmet arra, hogy a létrontás szinte hungarikumnak, magyar nyelvi-tartalmi sajátosságnak tekinthető, a szerző elő kívánja mozdítani a kifejezés motiváló hatását.
Ismertetéseinket Sohár Pál rendhagyó színpadi beszámolójával kezdjük, amely azt kívánja példázni, hogy a rólunk és helyettünk való döntések tere egyre terjed, és a társadalom kiszolgáltatott. Botond Gyula egy Írországban élő, magyar származású szociológus könyvét ismerteti, amelynek fő témája az európai identitás keresése. John Lukacs legfrissebb magyar nyelven megjelent könyvét Schlett András szemlézi. A kötet néhány politikailag fontos alapfogalmat: demokráciát, liberalizmust, nacionalizmust jár körbe.
Dr. Botos Balázs
főszerkesztő