- Kategória: 2024. augusztus - 20. évfolyam, 1-3. szám »
- Gazdaságpolitika
- Teljes cikk PDF formátumban
- Túróczi Imre – Varga Alexandra – Fenyves Veronika
Tervezés és ellenőrzés – preventív és reaktív szemlélet a közpénzügyekkel történő gazdálkodás gyakorlatában
Polgári Szemle, 20. évf. 1–3. szám, 2024, 50–62., DOI: 10.24307/psz.2024.0805
Dr. Túróczi Imre, főiskolai tanár, Debreceni Egyetem (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.); Varga Alexandra Ildikó, PhD Hallgató, Debreceni Egyetem (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.); Prof. Dr. Fenyves Veronika, egyetemi tanár, Debreceni Egyetem (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.).
Összefoglalás
Az intézményi menedzsmentet támogató rendszerek és folyamatok – kiemelten a tervezés és az ellenőrzés – célja a hatékony gazdálkodás elősegítése, valamint az erőforrások optimális felhasználásának biztosítása. A tervezés kalkulációk és elemzések készítésével támogatja a szervezet vezetőit a jövőbeli stratégiák kidolgozásában. A tervezés – amely kalkulációk és elemzések készítésén keresztül támogatja a vezetőket a jövőbeli stratégiák kidolgozásában – egy dinamikus folyamat, amely állandó nyomon követést, mérést és értékelést igényel. Ezt a célt hivatott szolgálni az ellenőrzés, amely tényfeltáró, értékelő tevékenysége révén a tervezés során felállított víziók, előzetes beszámoló elemek elérésének fokát értékelik. Fontos része az irányítási folyamatnak, mivel segíti a szervezeteket a fejlesztendő területek azonosításában. A kutatásom célja áttekintő képet nyújtani a jogszabályok adta lehetőségekről, valamint a jelenleg alkalmazott gyakorlatról. Célkitűzésem feltárni a ma Magyarországon a közszférában alkalmazott tervezési és ellenőrzési módszereket, valamint felhívni a figyelmet azokra a hiányosságokra, amelyek tekintetében van tere a fejlődésnek a hatékony gazdálkodás elősegítése érdekében. A kutatási eredmények rámutatnak arra, hogy a közszféra tervezése nem követi le a 21. század technológiai változásait, továbbra is fentről-lefelé irányú és rugalmatlan. A tervezés jellemzően az éves költségvetést és annak intézményi alábontását jelenti. Az Állami Számvevőszék és a Magyar Államkincstár ellenőrzéseihez a szükséges jogszabályi és intézményi feltételek rendelkezésre állnak, lehetőségük van a jogszabályi megfelelőség, valamint a teljesítmény ellenőrzésére. A gyakorlatban az elmúlt években az előbbi volt jellemző, amelynek szükségszerű eredménye, hogy az intézmények könyvvezetése és beszámolása megfelel a jogszabályi előírásoknak, azonban azok hatékonyságát, eredményességét és célszerűségét és ezáltal annak tervhez való viszonyát csak korlátozottan vizsgálta.
Journal of Economic Literature (JEL) kódok: H61, H72, M40, M42
Kulcsszavak: tervezés, ellenőrzés, kontrolling, közszféra, közpénzügyek, pénzügy, eredményesség, hatékonyság
Planning and Control – Preventive and Reactive Approach in Public Finance Management Practice
Summary
The aim of the systems and processes supporting institutional management - especially planning and control - is to promote efficient management and ensure the optimal use of resources. Planning supports the organization's managers in developing future strategies by preparing calculations and analyses. Planning - which supports managers in developing future strategies through calculations and analysis - is a dynamic process that requires continuous monitoring, measurement and evaluation. This purpose is served by the audit, which, through its fact-finding and evaluation activity, evaluates the degree of achievement of the visions and preliminary reporting elements set up during planning. It is an important part of the management process, as it helps organizations identify areas for improvement. The purpose of my research is to provide an overview of the possibilities provided by the legislation, as well as the currently applied practice. My objective is to explore the planning and control methods used in the public sector in Hungary today, as well as to draw attention to the shortcomings in which there is room for development in order to promote efficient management. The research results show that the planning of the public sector does not follow the technological changes of the 21st century, it is still top-down and inflexible. Planning typically means the annual budget and its institutional breakdown. The necessary legal and institutional conditions are available for the audits of the State Audit Office and the Hungarian State Treasury, and they have the opportunity to check legal compliance and performance. In practice, in recent years, the former has been typical, the necessary result of which is that the institutions' bookkeeping and reporting comply with the legal requirements, but their efficiency, effectiveness and expediency, and therefore their relation to the plan, are only examined to a limited extent.
Journal of Economic Literature (JEL) codes: H61, H72, M40, M42
Keywords: planning, control, controlling, public sector, public finance, finance, effectiveness, efficiency