- Kategória: Archívum »
- 2006. április - 2. évfolyam 4. szám
A tartalomból
Megalapozott-e az a vélekedés, hogy a 90-es évek második felében végrehajtott társadalombiztosítási reform megnyugtató megoldást jelentett egy fenntartható nyugdíjrendszer létrehozására? Miként erősíti az öngondoskodás jelenlegi rendszere a tragikusan alacsony gyermekvállalási tendenciákat? Melyek egy valódi reform legfontosabb elemei? Szó szerint életbe vágó kérdések, amelyekre a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudós tanárai keresik a választ cikkükben.
A társadalombiztosítás témájával foglalkozik Prugberger professzor írása is, amelyben támogatólag foglal állást a jelenlegi vitákban előtérbe került radikális járulékcsökkentés kérdését illetően.
A parlamenti választásokat megelőző időszak meggyőzően igazolta Pethő Bertalan tanulmányának kiindulópontját, amely szerint a Média életünk kiiktathatatlan és sokféle szempontból vitatott része lett. Az igazi dilemma, amelyre a szerző keresi a választ, hogy képesek vagyunk-e még ezen „hatalmi ág” szabályozására vagy az a palackból kiszabadult szellem módjára kreál magának önálló létet és saját szabályrendszert.
Előző számunk államelméleti és államigazgatási írásaihoz kapcsolódik a Műhely rovatban Kovács Balázs írása. Annak a fejlesztő államnak a körvonalait vázolja fel, amely igazodik a XXI. század hazai és európai kihívásaihoz, amely önkorlátozó, de egyidejűleg erőteljes, amely – a szerző hasonlata szerint – evezés helyett kormányoz. E rovatban közlünk egy hozzászólást a szlovák adóreformról szóló cikkünkhöz Must Katalin tollából.
Talán soha eddig nem volt olyan gazdag válogatásunk a nemzetközi sajtóból, mint jelen számunkban. Bízom abban, hogy mindenki talál maga számára érdekes, hasznos olvasnivalót.
Dr. Botos Balázs
főszerkesztő